4. Seguretat: Aprendre a Protegir: La Seguretat Digital i el Benestar en l'Entorn Educatiu
Títol |
Aprendre a Protegir: La Seguretat Digital i el Benestar en l'Entorn Educatiu |
Curs (nivell educatiu) |
4t ESO |
Àrea / Matèria / Àmbit |
Digitalització |
Documentació |
DESCRIPCIÓ (context + repte)
Per què aquesta situació d’aprenentatge? Està relacionada amb alguna altra? Quin és el context? Quin repte planteja?
Aquesta situació d'aprenentatge introdueix als alumnes de 4t d'ESO al repte de desenvolupar un programa de formació en seguretat i benestar digital per a la seva startup fictícia d'educació digital. L'objectiu és capacitar-los en seguretat digital, protecció de dades i benestar en l'era digital, habilitats cada vegada més essencials en el nostre món connectat. La SA contribueix a l'ODS 4 (Educació de Qualitat) i l'ODS 16 (Pau, Justícia i Institucions Sòlides). |
COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES
Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge s’afavoreix l’assoliment de les competències específiques següents:
Competències específiques |
Àrea o matèria |
---|---|
CE1 Gestionar les eines i els dispositius informàtics i de comunicació d’ús quotidià aplicant els coneixements de maquinari i sistemes operatius per resoldre problemes tècnics senzills. |
Digitalització |
CE3 Identificar riscos i amenaces i aplicar mesures preventives i correctives, adquirint hàbits que fomentin el benestar digital per protegir dispositius, dades personals i la pròpia salut. |
Digitalització |
CE4 Fer un ús actiu, responsable i ètic de les tecnologies digitals, valorant les possibles accions que cal fer a la xarxa i identificar-ne les repercussions per exercir una ciutadania digital crítica. |
Digitalització |
TRACTAMENT DE LES COMPETÈNCIES TRANSVERSALS
La situació d'aprenentatge que estem treballant desenvolupa les següents competències transversals:
|
OBJECTIUS D’APRENENTATGE I CRITERIS D’AVALUACIÓ
Objectius d’aprenentatge Què volem que aprengui l’alumnat i per a què? CAPACITAT + SABER + FINALITAT |
Criteris d’avaluació Com sabem que ho ha après? ACCIÓ + SABER + CONTEXT |
---|---|
1. Adquirir la capacitat d'avaluar i configurar la seguretat en dispositius, aplicant coneixements de maquinari i sistemes operatius, amb la finalitat de prevenir i corregir riscos, amenaces i atacs a aquests dispositius (CE1, CE3). |
1.1 Demostra la capacitat de gestionar xarxes locals i connectar dispositius, aplicant coneixements associats a sistemes de comunicació per afrontar de manera proactiva amenaces a la seguretat dels dispositius" (basat en el criteri 1.1). Criteri 2: "Aplica les mesures de protecció i seguretat en dispositius i sistemes digitals d'ús habitual, demostrant la comprensió de la importància de les actualitzacions periòdiques per a la prevenció de riscos (basat en el criteri 3.2). 1.2 Aplica les mesures de protecció i seguretat en dispositius i sistemes digitals d'ús usual, demostrant la comprensió de la importància de les actualitzacions periòdiques per a la prevenció de riscos (basat en el criteri 3.2). |
2. Desenvolupar la capacitat d'aplicar criteris de seguretat i protecció de dades en l'ús de les xarxes socials, amb l'objectiu de gestionar eficientment, les identitats virtuals i protegir la identitat, reputació, privadesa i empremta digital (CE3, CE4). |
2.1 Configura adequadament les opcions de privadesa de les aplicacions i xarxes socials utilitzades, evidenciant la comprensió de les eines i tècniques de seguretat necessàries per a la protecció de les dades personals (basat en el criteri 3.1). 2.2 Identifica i respon adequadament davant situacions potencials de risc en l'ús de xarxes socials i espais virtuals, demostrant la seva capacitat d'autoprotecció en l'entorn digital» (basat en el criteri 3.3). |
3. Incorporar habilitats per a la identificació de riscos i amenaces al benestar personal en l'entorn digital, per poder aplicar mesures preventives i respostes efectives davant situacions de violència i risc a la xarxa, promovent així un ús actiu, responsable i ètic de les tecnologies digitals (CE3, CE4). |
3.1 Identifica situacions de risc per a la salut associades a l’ús de les tecnologies digitals i adopta les mesures necessàries per cuidar de la mateixa salut, demostrant consciència sobre l'impacte de l'ús de les tecnologies en el benestar personal (basat en el criteri 3.4). 3.2 Evidencia un ús responsable i ètic de les tecnologies digitals, tenint en compte la sostenibilitat i l'estalvi energètic en l'ús de dispositius, i mostrant una actitud crítica enfront de la gestió de la seva empremta digital (basat en el criteri 1.4). |
SABERS
Saber |
Àrea o matèria |
|
---|---|---|
1 |
4.1 Avaluació i configuració de la seguretat en dispositius. Mesures preventives i correctives per fer front a riscos, amenaces i atacs a dispositius. |
Digitalització |
2 |
4.2 Aplicació de criteris de seguretat i de protecció de dades. Identitat, reputació, privadesa i empremta digital. Mesures preventives. Configuració de xarxes socials. Gestió d’identitats virtuals. |
Digitalització |
3 |
4.3 Aplicació de criteris de seguretat en la salut física i mental. Riscos, amenaces al benestar personal. Opcions de resposta. Situacions de violència i de risc a la xarxa. |
Digitalització |
DESENVOLUPAMENT DE LA SITUACIÓ D’APRENENTATGE
Quines són les principals estratègies metodològiques que es preveuen utilitzar? Quins tipus d’agrupament realitzarem? Quins són els principals materials que necessitarem? Etc.
Estratègies metodològiques:
Tipus d'agrupament: Es faran servir diferents tipus d'agrupament per acomodar diferents estils d'aprenentatge i activitats.
Materials necessaris:
|
ACTIVITATS D’APRENENTATGE I D’AVALUACIÓ
Context: Els alumnes es convertiran en membres d'un equip d'una nova startup que es dedica a l'educació digital. El repte principal serà elaborar un programa de formació en seguretat i benestar digital destinat a altres alumnes de la seva edat.
Activitat |
Descripció de l’activitat d’aprenentatge i d’avaluació |
Temporització |
---|---|---|
Activitats inicials Què en sabem? |
|
2 h |
Activitats de desenvolupament Aprenem nous sabers |
|
3 h |
Activitats d’estructuració Què hem après? |
Activitat 5: Elaboració individual d'un resum sobre què s'ha après en l'activitat de desenvolupament, identificant els conceptes clau i les idees principals. (Avaluació: Qualitat i comprensió del resum, Temporització: 1 hora) |
1 h |
Activitats d’aplicació Apliquem el que hem après |
Activitat 6: Creació en grups d'un programa de formació en seguretat i benestar digital, incloent-hi una presentació, materials didàctics, i un pla de sessions. (Avaluació: Qualitat i aplicabilitat del programa de formació, Temporització: 2 hores) |
2 h |
BREU DESCRIPCIÓ DE COM S’ABORDEN ELS VECTORS EN AQUESTA SITUACIÓ D’APRENENTATGE
|
MESURES I SUPORTS UNIVERSALS
|