3. Probabilitat: Anàlisi de Dades per a l'Optimització de Campanyes de Màrqueting
Títol |
Anàlisi de Dades per a l'Optimització de Campanyes de Màrqueting |
Curs (nivell educatiu) |
2n de Batxillerat |
Matèria/Àmbit |
Matemàtiques Aplicades a les Ciències Socials II |
Documentació |
DESCRIPCIÓ
Per què aquesta situació d’aprenentatge? Està relacionada amb alguna altra? Quin és el context? Quin repte planteja?
Aquesta situació d'aprenentatge situa els alumnes en el context d'una empresa de màrqueting que vol optimitzar una campanya publicitària utilitzant dades de clients. El repte és aplicar conceptes de probabilitat i estadística per analitzar les dades, predir comportaments dels clients i fer recomanacions per a la campanya. Aquesta SA encaixa amb l'ODS 9 (Indústria, innovació i infraestructura) i l'ODS 17 (Aliances per assolir els objectius), ja que promou l'ús de tecnologia i dades per a la presa de decisions i la col·laboració entre diferents sectors. |
COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES
Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge s’afavoreix l’assoliment de les competències específiques següents:
Competències específiques |
Matèria |
---|---|
CE1 Modelitzar i resoldre problemes de la vida quotidiana i de diversos àmbits de coneixement, inclòs el matemàtic, aplicant diferents estratègies i formes de raonament per plantejar i resoldre reptes. |
Matemàtiques Aplicades II |
CE2 Argumentar la idoneïtat de les solucions d’un problema emprant el raonament i la lògica matemàtica per verificar la seva validesa. |
Matemàtiques Aplicades II |
CE3 Formular conjectures o problemes, utilitzant el raonament i l’argumentació, la creativitat i les eines tecnològiques, per generar nou coneixement matemàtic |
Matemàtiques Aplicades II |
CE4 Utilitzar el pensament computacional modificant, creant i generalitzant estratègies i algorismes amb suport digital per modelitzar i resoldre situacions de la vida quotidiana o de diversos àmbits del coneixement, inclòs el matemàtic. |
Matemàtiques Aplicades II |
CE6 Vincular i contextualitzar les matemàtiques amb altres àrees de coneixement, abordant les situacions que se’n desprenguin, per modelitzar, resoldre problemes i desenvolupar la capacitat crítica, creativa i innovadora en situacions diverses. |
Matemàtiques Aplicades II |
CE8 Desenvolupar l’autoregulació i les destreses personals que ajudin a identificar i gestionar emocions, aprenent de l'error i afrontant les situacions d'incertesa com una oportunitat, per perseverar i gaudir del procés d’aprendre matemàtiques |
Matemàtiques Aplicades II |
TRACTAMENT DELS TRES COMPONENTS TRANSVERSALS DE LES COMPETÈNCIES CLAU DEL BATXILLERAT
Els components transversals que es treballen en aquesta situació d'aprenentatge són:
|
OBJECTIUS D’APRENENTATGE I CRITERIS D’AVALUACIÓ
Objectius d’aprenentatge Què volem que aprengui l’alumnat i per a què? CAPACITAT + SABER + FINALITAT |
Criteris d’avaluació Com sabem que ho han après? ACCIÓ + SABER + CONTEXT |
---|---|
1. Capacitat de calcular i interpretar probabilitats en experiments compostos usant el concepte de probabilitat condicionada i la independència entre successos aleatoris, amb la finalitat de modelitzar i resoldre problemes de la vida quotidiana i de diversos àmbits de coneixement. (CE1, CE6) |
1.1 Generar models que permeten convertir situacions plantejades en contextos diversos, tant de la vida quotidiana com del seu àmbit acadèmic, en reptes o problemes matemàtics que impliquen el càlcul de probabilitats en experiments compostos. (basat en el criteri 1.1) 1.2 Utilitzar les matemàtiques presents a la vida quotidiana fent servir els processos inherents a la investigació científica i matemàtica: inferir, mesurar, comunicar, classificar, predir…, en situacions susceptibles de ser abordades en termes de probabilitat condicionada i independència entre successos aleatoris. (basat en el criteri 6.1) |
2. Capacitat de resoldre problemes i interpretar el teorema de Bayes per a actualitzar la probabilitat a partir de l'observació i l'experimentació, amb la finalitat de prendre decisions en condicions d'incertesa i argumentar la idoneïtat de les solucions emprant el raonament i la lògica matemàtica. (CE2, CE8) |
2.1 Expressar, amb coherència científica, idees i raonaments que permetin justificar la validesa de les solucions, processos i conclusions derivades de l'aplicació del teorema de Bayes en la resolució de problemes. (basat en el criteri 2.1) 2.2 Identificar els errors propis que es fan en la interpretació i aplicació del teorema de Bayes, descobrir els elements conceptuals, de procediment o d’estratègia que els provoca i finalment expressar de manera raonada el motiu de l’error. (basat en el criteri 8.1) |
3. Capacitat de modelitzar fenòmens estocàstics mitjançant les distribucions de probabilitat binomial i normal i utilitzar l'aproximació de la distribució binomial per la distribució normal, amb la finalitat de formular conjectures o problemes, utilitzant el raonament, l’argumentació, la creativitat i les eines tecnològiques. (CE3, CE4) |
3.1 Generar instruccions pas a pas per resoldre un problema i d’altres similars provant i duent a terme possibles solucions amb llenguatges de programació o també amb fulls de càlcul, Geogebra, desenvolupadors d’aplicacions mòbils entre d’altres, que impliquen la modelització de fenòmens estocàstics mitjançant les distribucions de probabilitat binomial i normal. (basat en el criteri 4.4) 3.2 Formular conjectures o problemes que impliquen l'ús de la distribució binomial i la normal, utilitzant el raonament, l’argumentació, la creativitat i les eines tecnològiques, per generar nou coneixement matemàtic. (basat en el criteri 3.1) |
SABERS
Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge es tractaran els sabers següents:
Saber |
Matèria |
|
---|---|---|
1 |
2.2.1.1 Càlcul de probabilitats en experiments compostos a través de l’ús del concepte de probabilitat condicionada i de la independència entre successos aleatoris. Ús dels diagrames d'arbre i de les taules de contingència, com a eines de suport al càlcul de probabilitats. |
Matemàtiques Aplicades II |
2 |
2.2.1.2 Resolució de problemes i interpretació del teorema de Bayes per a actualitzar la probabilitat a partir de l'observació i l'experimentació i la presa de decisions en condicions d'incertesa. |
Matemàtiques Aplicades II |
3 |
2.2.2.2 Modelització de fenòmens estocàstics mitjançant les distribucions de probabilitat binomial i normal. |
Matemàtiques Aplicades II |
4 |
2.2.2.4 Aproximació de la distribució binomial per la distribució normal. |
Matemàtiques Aplicades II |
DESENVOLUPAMENT DE LA SITUACIÓ D’APRENENTATGE
Quines són les principals estratègies metodològiques que es preveuen usar?, quins tipus d’agrupament realitzarem?, quins són els principals materials que necessitarem?, etc.
Estratègies metodològiques:
Tipus d'agrupament:
Materials necessaris:
|
ACTIVITATS D’APRENENTATGE I D’AVALUACIÓ
Context: En aquesta situació d'aprenentatge, els alumnes es posaran en la pell d'un analista de dades que treballa per a una empresa de màrqueting. L'empresa està planejant una campanya de publicitat i vol utilitzar les dades dels clients per predir el seu comportament i optimitzar la campanya.
Repte: L'objectiu és fer ús de les tècniques de probabilitat i estadística per analitzar les dades dels clients, predir el seu comportament i fer recomanacions per a la campanya de publicitat.
Activitat |
Descripció de l’activitat d’aprenentatge i d’avaluació |
Temporització |
---|---|---|
Activitats inicials Què en sabem? |
Els alumnes revisaran els conceptes bàsics de probabilitat, probabilitat condicionada, independència, diagrames d'arbre i taules de contingència. Avaluació: Discussió en classe i qüestionaris en línia. |
1 h |
Activitats de desenvolupament Aprenem nous sabers |
Els alumnes aprendran sobre el Teorema de Bayes, les variables aleatòries discretes i contínues, la distribució binomial i la distribució normal. També aprendran com aproximar la distribució binomial per la distribució normal. Avaluació: Exercicis pràctics i problemes de resolució. |
2 h |
Activitats d’estructuració Què hem après? |
Els alumnes faran una revisió dels conceptes apresos i discutiran com es poden aplicar a l'anàlisi de dades. Avaluació: Discussió en classe i qüestionaris en línia. |
1 h |
Activitats d’aplicació Apliquem el que hem après |
Els alumnes rebran un conjunt de dades de clients ficticis. Hauran d'analitzar les dades utilitzant les tècniques que han après, fer prediccions sobre el comportament dels clients i fer recomanacions per a la campanya de publicitat. Avaluació: Informe escrit i presentació oral. |
1 h |
MESURES I SUPORTS UNIVERSALS
|