4. Microbiologia
Títol |
Bacteris i Arqueobacteris: Connectant Ciència, Salut i Sostenibilitat |
Curs (nivell educatiu) |
2n de Batxillerat |
Matèria/Àmbit |
Biologia II |
Documentació |
DESCRIPCIÓ
Per què aquesta situació d’aprenentatge? Està relacionada amb alguna altra? Quin és el context? Quin repte planteja?
Aquesta situació d'aprenentatge permet als alumnes explorar el món dels bacteris i arqueobacteris i el seu impacte en la vida quotidiana i l'ecosistema. El context és l'omnipresència d'aquests microorganismes en molts àmbits de la nostra vida. El repte és dissenyar un projecte que investigui l'impacte d'aquests microorganismes en un àmbit específic. Aquesta SA està alineada amb l'Objectiu de Desenvolupament Sostenible (ODS) 3 «Salut i Benestar» i ODS 4 «Educació de Qualitat». |
COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES
Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge s’afavoreix l’assoliment de les competències específiques següents:
Competències específiques |
Matèria |
---|---|
CE1 Interpretar, comunicar informació i dades procedents de treballs científics, i argumentar amb precisió i utilitzant diferents formats, per analitzar conceptes, processos, mètodes, experiments o resultats de les ciències biològiques |
Biologia II |
CE2 Identificar, seleccionar, organitzar i avaluar críticament informació, contrastant-ne la fiabilitat per resoldre preguntes plantejades de forma autònoma i crear continguts relacionats amb les ciències biològiques. |
Biologia II |
CE3 Dissenyar i desenvolupar projectes de recerca relacionats amb la biologia i analitzar críticament els resultats d’aquests projectes i de treballs d’investigació i divulgació, comprovant si segueixen els passos de la metodologia científica, per avaluar-ne la fiabilitat de les conclusions. |
Biologia II |
CE4 Aplicar els aprenentatges de manera integrada i les diverses formes de raonament pròpies de la ciència, per plantejar i resoldre problemes relacionats amb les ciències biològiques, cercant i utilitzant les estratègies adequades, analitzant críticament les solucions i reformulant el procediment, si calgués. |
Biologia II |
CE5 Dissenyar, promoure i executar iniciatives de conservació del medi ambient basades en fonaments científics i analitzar els impactes d’activitats humanes sobre el medi ambient o la disponibilitat de recursos, a partir d’observacions de camp i d'informació en diferents formats per promoure i adoptar hàbits compatibles amb el desenvolupament sostenible. |
Biologia II |
CE6 Descriure, integrar i relacionar els principals processos característics dels éssers vius per justificar la complexitat de la vida i demarcar-la d’allò que és inert |
Biologia II |
TRACTAMENT DELS TRES COMPONENTS TRANSVERSALS DE LES COMPETÈNCIES CLAU DEL BATXILLERAT
En aquesta situació d'aprenentatge, treballem els següents components transversals:
|
OBJECTIUS D’APRENENTATGE I CRITERIS D’AVALUACIÓ
Objectius d’aprenentatge Què volem que aprengui l’alumnat i per a què? CAPACITAT + SABER + FINALITAT |
Criteris d’avaluació Com sabem que ho han après? ACCIÓ + SABER + CONTEXT |
---|---|
1. Capacitat per a identificar i comparar les característiques essencials de bacteris i arqueobacteris, així com entendre les diferències en els seus metabolismes i com aquestes afecten els cicles biogeoquímics i les relacions simbiòtiques, amb la finalitat de comprendre la diversitat microbiana i la seva importància ecològica. (CE1, CE6) |
1.1 Demostra la comprensió de les característiques essencials i diferències de bacteris i arqueobacteris, analitzant críticament i comunicant aquestes informacions en diferents formats, com ara models, gràfics, i diagrames. (basat en el criteri 1.1 i 1.2) 1.2 Aplica aquest coneixement per explicar l'impacte ecològic del metabolisme bacterià, presentant solucions a problemes hipotètics o reals que es poden donar en relació amb els cicles biogeoquímics i les relacions simbiòtiques. (basat en el criteri 4.1 i 4.2) |
2. Habilitat per a reconèixer el paper dels microorganismes en la salut humana, tant en termes de malalties infeccioses com de microbiota beneficiosa, amb la finalitat de poder aplicar aquest coneixement en situacions de la vida quotidiana i valorar les implicacions de la biotecnologia en l'ús de bacteris en àmbits com la indústria alimentària, la farmàcia i la bioremediació. (CE2, CE4) |
2.1 Identifica i avalua críticament les diverses funcions i impactes dels microorganismes en la salut humana, des de la causa de malalties fins al manteniment de la microbiota, contrastant la fiabilitat de diferents fonts d'informació. (basat en el criteri 2.1) 2.2 Aplica aquesta comprensió en un context real, reconeixent i justificant l'ús de bacteris en diferents àmbits industrials, com l'agricultura, la farmàcia i la bioremediació. (basat en el criteri 4.1 i 5.1) |
3. Desenvolupar la competència per a dissenyar i implementar tècniques d'esterilització i cultiu de microorganismes, així com per a analitzar mecanismes de transferència genètica horitzontal en bacteris i el problema de la resistència als antibiòtics, amb la finalitat d'entendre i aplicar metodologies d'investigació científica en el camp de la microbiologia. (CE3, CE5) |
3.1 Dissenyar i implementar tècniques d'esterilització i cultiu de microorganismes en un context experimental, avaluant la fiabilitat de les seves conclusions i demostrant una comprensió de la metodologia científica. (basat en el criteri 3.1 i 6.2) 3.2 Explica i analitza críticament els mecanismes de transferència genètica horitzontal en bacteris i el problema de la resistència als antibiòtics, utilitzant aquesta comprensió per plantejar possibles estratègies o solucions a aquests problemes. (basat en el criteri 1.3 i 4.2) |
SABERS
Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge es tractaran els sabers següents:
Saber |
Matèria |
|
---|---|---|
1 |
3.1 Diferenciació entre els bacteris i els arqueobacteris. |
Biologia II |
2 |
3.2 Comparació d'algunes de les formes de metabolisme bacterià i la importància ecològica que té en les simbiosis i els cicles biogeoquímics. |
Biologia II |
3 |
3.3 Anàlisi dels microorganismes com a agents causals de les malalties infeccioses i reflexió sobre les zoonosis i epidèmies. |
Biologia II |
4 |
3.4 Reconeixement de la presència dels bacteris en la microbiota, la vida quotidiana i les seves aplicacions. Ús dels microorganismes en processos industrials: agricultura, farmàcia, alimentació, i bioremediació. |
Biologia II |
5 |
3.5 Tècniques d'esterilització i aïllament i cultiu de microorganismes. |
Biologia II |
6 |
3.6 Anàlisi dels mecanismes de transferència genètica horitzontal en bacteris i del problema de la resistència a antibiòtics. |
Biologia II |
7 |
3.7 Comparació de les característiques i els mecanismes d'infecció de les diferents formes acel·lulars (virus, viroides i prions) i la seva importància biològica. |
Biologia II |
DESENVOLUPAMENT DE LA SITUACIÓ D’APRENENTATGE
Quines són les principals estratègies metodològiques que es preveuen utilitzar?, quins tipus d’agrupament realitzarem?, quins són els principals materials que necessitarem?, etc.
Estratègies metodològiques:
Tipus d'agrupament:
Materials necessaris:
|
ACTIVITATS D’APRENENTATGE I D’AVALUACIÓ
Context: En la societat actual, és habitual veure referències als bacteris i arqueobacteris en molts àmbits de la nostra vida quotidiana, des de la salut i la medicina, fins a l'agricultura i la indústria alimentària. En aquesta SA, els alumnes es convertiran en «detectius biològics» per explorar el món misteriós i fascinant dels bacteris i arqueobacteris i comprendre el seu impacte en la nostra vida i en l'ecosistema global.
Repte: L'objectiu principal d'aquesta SA és dissenyar un projecte que es basi en la investigació i l'anàlisi de l'impacte dels bacteris i arqueobacteris en un àmbit específic de la vida quotidiana o de l'ecosistema global.
Activitat |
Descripció de l’activitat d’aprenentatge i d’avaluació |
Temporització |
---|---|---|
Activitats inicials Què en sabem? |
|
1.5 h |
Activitats de desenvolupament Aprenem nous sabers |
|
2 h |
Activitats d’estructuració Què hem après? |
|
1 h |
Activitats d’aplicació Apliquem el que hem après |
|
6 h |
MESURES I SUPORTS UNIVERSALS
En aquesta situació d'aprenentatge es poden emprar les següents mesures i suports universals:
|