3. Bioquímica, fisiologia animal i vegetal (I) Disseny de Dietes: Una Aproximació Bioquímica a la Nutrició Animal
|
Títol |
Disseny de Dietes: Una Aproximació Bioquímica a la Nutrició Animal |
|
Curs (nivell educatiu) |
1r de Batxillerat |
|
Matèria/Àmbit |
Biologia |
|
Temporització |
15 hores |
|
Documentació |
DESCRIPCIÓ
Per què aquesta situació d’aprenentatge? Està relacionada amb alguna altra? Quin és el context? Quin repte planteja?
|
Aquesta situació d'aprenentatge explora la bioquímica i la fisiologia animal a través de l'estudi de les biomolècules i la seva funció nutricional. L'objectiu és que els alumnes adquireixin una comprensió profunda de la importància d'una nutrició equilibrada per a la salut animal. El repte és dissenyar una dieta per a un animal específic, tenint en compte les seves necessitats nutricionals i les propietats de les biomolècules. Aquesta SA contribueix als Objectius de Desenvolupament Sostenible (ODS) de l'ONU, en particular a l'ODS 3 (Salut i benestar) i l'ODS 15 (Vida d'ecosistemes terrestres). |
COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES
Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge s’afavoreix l’assoliment de les competències específiques següents:
|
Competències específiques |
Matèria |
|---|---|
|
CE1 Interpretar, comunicar informació i dades procedents de treballs científics, i argumentar amb precisió i utilitzant diferents formats, per analitzar conceptes, processos, mètodes, experiments o resultats de les ciències biològiques |
Biologia |
|
CE2 Identificar, seleccionar, organitzar i avaluar críticament informació, contrastant-ne la fiabilitat per resoldre preguntes plantejades de forma autònoma i crear continguts relacionats amb les ciències biològiques. |
Biologia |
|
CE3 Dissenyar i desenvolupar projectes de recerca relacionats amb la biologia i analitzar críticament els resultats d’aquests projectes i de treballs d’investigació i divulgació, comprovant si segueixen els passos de la metodologia científica, per avaluar-ne la fiabilitat de les conclusions. |
Biologia |
|
CE4 Aplicar els aprenentatges de manera integrada i les diverses formes de raonament pròpies de la ciència, per plantejar i resoldre problemes relacionats amb les ciències biològiques, cercant i utilitzant les estratègies adequades, analitzant críticament les solucions i reformulant el procediment, si calgués. |
Biologia |
TRACTAMENT DELS TRES COMPONENTS TRANSVERSALS DE LES COMPETÈNCIES CLAU DEL BATXILLERAT
|
La situació d'aprenentatge que estem realitzant incorpora els següents components transversals: 1. Resolució de problemes a partir de l’aplicació integrada de coneixements: Els alumnes fan servir els seus coneixements adquirits sobre la biologia i la funció de nutrició en animals per a respondre a les qüestions plantejades i per a desenvolupar projectes de recerca, integrant aquests coneixements per a comprendre conceptes més complexos. 2. Gestió i comunicació de la informació: L'objectiu d'identificar, seleccionar i avaluar críticament la informació relacionada amb biomolècules orgàniques i inorgàniques implica la gestió d'informació de diverses fonts. A més, la capacitat per comunicar aquesta informació de forma clara i rigorosa és un component clau d'aquesta situació d'aprenentatge. 3. Pensament crític: La capacitat per analitzar críticament la informació i la fiabilitat de les conclusions, així com per argumentar sobre aspectes relacionats amb els sabers de la matèria, implica l'ús del pensament crític. Aquest component és especialment evident en els objectius que requereixen l'anàlisi crítica dels resultats de la recerca i la justificació de la credibilitat de la informació. |
OBJECTIUS D’APRENENTATGE I CRITERIS D’AVALUACIÓ
|
Objectius d’aprenentatge Què volem que aprengui l’alumnat i per a què? CAPACITAT + SABER + FINALITAT |
Criteris d’avaluació Com sabem que ho han après? ACCIÓ + SABER + CONTEXT |
|---|---|
|
1. Capacitat per interpretar i comunicar informació sobre la funció de nutrició en animals i la importància de vitamines i sals com a cofactors enzimàtics, amb la finalitat d'analitzar la seva rellevància biològica i la necessitat d'incorporar-los a la dieta humana. (CE1) |
1.1 Demostració de la capacitat per analitzar críticament i interpretar informació sobre la funció de nutrició en animals i la importància de vitamines i sals com a cofactors enzimàtics en diferents formats, per exemple, mitjançant la interpretació de gràfics o models (basat en el criteri 1.1). 1.2 Exhibició de la capacitat per comunicar informació raonada sobre aquests temes de forma clara i rigorosa, utilitzant la terminologia i el format adequats, i responent de manera fonamentada i precisa a les qüestions que puguin sorgir durant el procés (basat en el criteri 1.2). |
|
2. Capacitat per identificar, seleccionar i avaluar críticament la informació relacionada amb biomolècules orgàniques i inorgàniques, lípids, monosacàrids, disacàrids i polisacàrids, amb la finalitat de resoldre preguntes plantejades de forma autònoma i crear continguts relacionats amb les seves característiques químiques i funcions biològiques. (CE2) |
2.1 Exhibició de la capacitat per plantejar i resoldre qüestions relacionades amb aquestes biomolècules, localitzant i citant fonts adequades, i seleccionant, organitzant i analitzant críticament la informació (basat en el criteri 2.1). 2.2 Demostració de la capacitat per contrastar i justificar la credibilitat de la informació relacionada amb aquests temes, fent servir fonts fiables i adoptant una actitud crítica vers informacions interessades, sense autoria contrastada o sense una base científica (basat en el criteri 2.2). |
|
3. Capacitat per aplicar els aprenentatges de manera integrada i les diverses formes de raonament científic per a dissenyar i desenvolupar projectes de recerca sobre l'anàlisi de les característiques, enllaços i funcions de les biomolècules mencionades, avaluant críticament les solucions i reformulant el procediment, si calgués. (CE3, CE4) |
3.1 Demostració de la capacitat per plantejar preguntes i formular hipòtesis que puguin ser respostes o contrastades usant mètodes científics i intentin explicar les característiques, enllaços i funcions de les biomolècules mencionades (basat en el criteri 3.1). 3.2 Exhibició de la capacitat per avaluar la fiabilitat de les conclusions del projecte de recerca d’acord amb la interpretació dels resultats obtinguts (basat en el criteri 3.2). |
SABERS
Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge es tractaran els sabers següents:
|
Saber |
Matèria |
|
|---|---|---|
|
1 |
3.1 Diferenciació entre biomolècules orgàniques i inorgàniques i les seves característiques generals. |
Biologia |
|
2 |
3.2 L'aigua i les sals minerals: relació entre les seves característiques químiques i funcions biològiques. |
Biologia |
|
3 |
3.3 Anàlisi de les característiques químiques, isomeries, enllaços i funcions dels monosacàrids (pentoses, hexoses en les seves formes lineals i cícliques), disacàrids i polisacàrids amb més rellevància biològica. |
Biologia |
|
4 |
3.4 Diferenciació entre els lípids amb àcids grassos i sense: característiques químiques, tipus i funcions biològiques dels diferents tipus de lípids |
Biologia |
|
5 |
3.5 La funció de nutrició en animals: importància biològica i estructures implicades en diferents grups taxonòmics, amb un enfocament evolutiu. |
Biologia |
|
6 |
3.6 Reconeixement de la importància de les vitamines i sals com a cofactors enzimàtics i la necessitat d'incorporar-los a la dieta dels humans. |
Biologia |
|
7 |
3.7 Identificació al laboratori i estudi dels diferents nutrients de la dieta humana. Anàlisi de la fiabilitat de les etiquetes dels aliments. |
Biologia |
DESENVOLUPAMENT DE LA SITUACIÓ D’APRENENTATGE
Quines són les principals estratègies metodològiques que es preveuen utilitzar?, quins tipus d’agrupament realitzarem?, quins són els principals materials que necessitarem?, etc.
|
Les principals estratègies metodològiques previstes per a aquesta situació d'aprenentatge inclouen: 1. Aprenentatge Basat en Projectes: Aquesta estratègia implica que els alumnes treballin en un projecte de durada determinada que implica investigar i respondre a una pregunta complexa, un problema o un repte. 2. Mètode científic: Encoratjar els alumnes a formular les seves pròpies preguntes i hipòtesis, a realitzar experiments i a recollir i analitzar dades, promou l'aprenentatge actiu. 3. Treball Col·laboratiu: A través del treball en grup, els alumnes es poden ajudar mútuament a aprendre, poden discutir i contrastar idees i poden practicar habilitats com la comunicació i la resolució de problemes. Quant als tipus d'agrupament, es preveu: 1. Treball en grup: Es formaran grups petits per a algunes activitats, com ara la realització d'investigacions o experiments. 2. Treball individual: Hi haurà tasques que requeriran treball independent, com ara la recerca d'informació o l'escriptura de reflexions. Els principals materials que es necessitaran són: 1. Recursos digitals: Ordinadors amb accés a internet per a la recerca d'informació i per accedir a plataformes d'aprenentatge en línia. 2. Material de laboratori: Per a les activitats pràctiques, es necessitaran diferents materials de laboratori, com ara microscopi, pipetes, provetes, reactius, entre d'altres. 3. Recursos didàctics: Llibres de text, articles científics, vídeos, presentacions i altres recursos per a l'ensenyament i l'aprenentatge de la bioquímica i la fisiologia. 4. Material d'escriptura: Fulls, llapis, bolígrafs, llibretes per a la presa de notes i la realització de tasques d'escriptura. |
ACTIVITATS D’APRENENTATGE I D’AVALUACIÓ
|
Activitat |
Descripció de l’activitat d’aprenentatge i d’avaluació |
Temporització |
|---|---|---|
|
Activitats inicials Què en sabem? |
Discussió a classe: Preguntar als alumnes què saben sobre les biomolècules, les seves funcions biològiques i la seva importància en la nutrició animal. (Avaluació: Observació directa) |
1 sessió |
|
Activitats de desenvolupament Aprenem nous sabers |
Anàlisi de textos científics: Proveir als alumnes articles científics sobre les biomolècules i la seva importància en la nutrició. Demanar als alumnes que identifiquin i resumir els punts clau. (Avaluació: Anàlisi de resums) |
2 sessions |
|
Investigació sobre diferents dietes animals: Assignar als alumnes diferents grups taxonòmics animals i demanar que investiguin i presentin les seves dietes, destacant la presència de biomolècules específiques i la seva importància nutricional. (Avaluació: Presentacions i debats) |
3 sessions |
|
|
Experiment de laboratori: Realitzar una pràctica de laboratori en la qual els alumnes han d'identificar nutrients específics en diferents aliments. (Avaluació: Informe de laboratori) |
2 sessions |
|
|
Activitats d’estructuració Què hem après? |
Prova escrita: Fer una prova escrita en la qual els alumnes hauran de demostrar el seu coneixement sobre biomolècules, la seva importància en la nutrició i la seva habilitat per interpretar resultats experimentals. (Avaluació: Prova escrita, durada: 1 sessió)
|
1 sessió |
|
Discussió a classe: Demanar als alumnes que reflexionin sobre el que han après i que comparteixin els seus pensaments en una discussió a classe. (Avaluació: Participació en la discussió) |
1 sessió |
|
|
Activitats d’aplicació Apliquem el que hem après |
Projecte final: Demanar als alumnes que dissenyin un pla de dieta per a un animal específic, tenint en compte les necessitats nutricionals dels animals i les característiques de les biomolècules. Els alumnes hauran de presentar el seu pla de dieta en un informe escrit i una presentació a classe. (Avaluació: Projecte final)
|
4 sessions |
|
Reflexió final: Demanar als alumnes que reflexionin sobre el que han après durant el curs, com ho poden aplicar en altres àmbits de la seva vida i com ho poden utilitzar per a prendre decisions informades sobre nutrició. (Avaluació: Reflexió escrita) |
1 sessió |
|
|
TOTAL |
15 sessions |
MESURES I SUPORTS UNIVERSALS
|
Per assegurar l'aprenentatge inclusiu i equitatiu, en aquesta situació d'aprenentatge es podrien implementar les següents mesures i suports universals: 1. Instrucció diferenciada: Les tasques i activitats estaran dissenyades per acomodar diferents estils d'aprenentatge i nivells d'habilitat. 2. Recursos d'aprenentatge multimèdia: Es faran servir recursos visuals, auditius i tàctils per enriquir l'experiència d'aprenentatge i ajudar els alumnes a comprendre millor el material. 3. Accés a materials de suport: Es proporcionaran materials de suport, com ara resums, glossaris, esquemes o vídeos relacionats amb els continguts treballats per ajudar els alumnes a repassar i reforçar els continguts. 4. Treball en grup: Es fomentarà el treball en grup per a algunes tasques per promoure la col·laboració i el suport mutu, i perquè els alumnes puguin aprendre els uns dels altres. 5. Feedback constructiu: Es proporcionarà feedback regular i constructiu a cada estudiant, permetent-los comprendre el seu progrés i les àrees en les quals poden millorar. 6. Classe inclusiva: Es fomentarà un ambient respectuós i inclusiu, garantint que tots els alumnes se sentin segurs, valorats i acceptats. 7. Acomodacions per als alumnes amb necessitats especials: Es faran adaptacions raonables per a alumnes amb discapacitats o amb necessitats educatives especials, com per exemple proporcionar versions dels materials en formats accessibles. 8. Flexibilitat en l'avaluació: Es proporcionarà una varietat d'opcions d'avaluació per permetre als alumnes demostrar les seves habilitats i coneixements de diverses maneres. |