Omet navegació

Programació de la situació d'aprenentatge

5. Immunologia



Títol

La Guerra Interna: Una Mirada Profunda al Sistema Immunitari Humà

Curs (nivell educatiu)

2n de Batxillerat

Matèria/Àmbit

Biologia II

Documentació

https://bilateria.org/prog/sa_bio2_05 





DESCRIPCIÓ

Per què aquesta situació d’aprenentatge? Està relacionada amb alguna altra? Quin és el context? Quin repte planteja?

Aquesta situació d'aprenentatge se centra en l'estudi del sistema immunitari i les seves patologies, contextualitzat en l'era de la COVID-19. El repte és comprendre la complexitat del sistema immunitari, les malalties que l'afecten i el valor crucial de la vacunació. Aquesta SA contribueix a l'Objectiu de Desenvolupament Sostenible (ODS) 3 de «Salut i Benestar», perquè promou la comprensió i la consciència sobre les qüestions de salut globals.

COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES

Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge s’afavoreix l’assoliment de les competències específiques següents:

Competències específiques

Matèria

CE1 Interpretar, comunicar informació i dades procedents de treballs científics, i argumentar amb precisió i utilitzant diferents formats, per analitzar conceptes, processos, mètodes, experiments o resultats de les ciències biològiques

Biologia II

CE2 Identificar, seleccionar, organitzar i avaluar críticament informació, contrastant-ne la fiabilitat per resoldre preguntes plantejades de forma autònoma i crear continguts relacionats amb les ciències biològiques.

Biologia II

CE3 Dissenyar i desenvolupar projectes de recerca relacionats amb la biologia i analitzar críticament els resultats d’aquests projectes i de treballs d’investigació i divulgació, comprovant si segueixen els passos de la metodologia científica, per avaluar-ne la fiabilitat de les conclusions.

Biologia II

CE4 Aplicar els aprenentatges de manera integrada i les diverses formes de raonament pròpies de la ciència, per plantejar i resoldre problemes relacionats amb les ciències biològiques, cercant i utilitzant les estratègies adequades, analitzant críticament les solucions i reformulant el procediment, si calgués.

Biologia II

CE6 Descriure, integrar i relacionar els principals processos característics dels éssers vius per justificar la complexitat de la vida i demarcar-la d’allò que és inert

Biologia II

TRACTAMENT DELS TRES COMPONENTS TRANSVERSALS DE LES COMPETÈNCIES CLAU DEL BATXILLERAT

  1. Resolució de problemes a partir de l’aplicació integrada de coneixements: Els alumnes aplicaran els seus coneixements sobre el sistema immunitari, les seves funcions, tipus i les malalties relacionades per resoldre situacions o problemàtiques proposades. Aquesta resolució de problemes requereix l'aplicació i integració de coneixements adquirits en diferents parts de la matèria.
  2. Gestió i comunicació de la informació: Els alumnes hauran d'identificar, seleccionar, organitzar i analitzar informació relacionada amb els conceptes i processos de la immunitat per desenvolupar el seu projecte de recerca. A més, hauran de comunicar aquesta informació de manera clara i estructurada, amb una reflexió crítica sobre la fiabilitat de les fonts i la coherència de les conclusions.
  3. Pensament crític: La situació d'aprenentatge promou el desenvolupament del pensament crític, ja que els alumnes hauran de reflexionar sobre els processos del sistema immunitari, analitzar les fases de les malalties infeccioses i avaluar críticament la informació i les conclusions del seu projecte de recerca. A més, s'incorpora una reflexió sobre l'impacte de les activitats humanes sobre la salut individual i comunitària, promovent un posicionament crític i reflexiu sobre aquestes qüestions.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE I CRITERIS D’AVALUACIÓ

Objectius d’aprenentatge

Què volem que aprengui l’alumnat i per a què?

CAPACITAT + SABER + FINALITAT

Criteris d’avaluació

Com sabem que ho han après?

ACCIÓ + SABER + CONTEXT

1. Interpretar i comunicar la informació relacionada amb el concepte d'immunitat i els seus tipus (innata i específica), així com el funcionament de la immunitat artificial i natural (activa i passiva), per a la seva aplicació a l'entorn quotidià, promovent una comprensió crítica dels mecanismes immunològics i la seva rellevància en situacions d'actualitat i històriques (CE1, CE2).

1.1 Analitza críticament i comunica clarament els conceptes i processos relacionats amb el sistema immunitari, seleccionant i interpretant informació en diferents formats (basat en els criteris 1.1 i 1.2 de CE1).

1.2 Planteja i resol preguntes relacionades amb els sabers d'immunitat, localitzant i citant fonts adequades, i analitzant críticament la informació (basat en el criteri 2.1 de CE2).

2. Dissenyar i desenvolupar un projecte de recerca que analitzi els mecanismes d’acció de la immunitat humoral i cel·lular, comparant aquestes estratègies amb exemples propers a l’alumnat i analitzant les fases de les malalties infeccioses, amb la finalitat de fomentar el pensament crític i la capacitat per avaluar la fiabilitat de les conclusions (CE3, CE4).

2.1 Avalua la fiabilitat de les conclusions del seu propi projecte de recerca, basant-se en la interpretació dels resultats obtinguts en el context dels mecanismes d'acció de la immunitat humoral i cel·lular (basat en el criteri 3.1 de CE3).

2.2 Analitza críticament les solucions a un problema plantejat en el projecte, fent ús dels coneixements adquirits sobre immunitat, i està disposat a reformular els procediments o conclusions si es presenten noves dades (basat en el criteri 4.2 de CE4).

3. Descriure, integrar i relacionar els principals processos immunològics i les patologies del sistema immunitari, amb la finalitat de justificar la complexitat de la vida i la seva diferència respecte a allò que és inert, promovent al mateix temps la comprensió de l'impacte de les activitats humanes sobre la salut individual i comunitària (CE4, CE6).

3.1 Explica de manera integrada les característiques i processos vitals del sistema immunitari, justificant la complexitat de la vida i la seva diferència respecte a allò que és inert, mitjançant l'anàlisi de les seves funcions i interaccions (basat en els criteris 6.1 i 6.3 de CE6).

3.2 Aplica els aprenentatges de manera integrada, plantegen i resolen problemes relacionats amb les patologies del sistema immunitari, cercant i utilitzant estratègies adequades (basat en el criteri 4.



SABERS

Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge es tractaran els sabers següents:

Saber

Matèria

1

4.1 Concepte d'immunitat. Aplicació a casos actuals i històrics rellevants. 

Biologia II

2

4.2 Identificació dels diferents tipus de barreres externes que dificulten l'entrada de patògens. Exemples relacionats amb la vida quotidiana. 

Biologia II

3

4.3, Diferenciació entre immunitat innata i específica, a partir d’exemples rellevants. 

Biologia II

4

4.4 Comparació entre els mecanismes d’acció de la immunitat humoral i cel·lular. Aplicació a casos propers a l’alumnat. 

Biologia II

5

4.5 Comparació dels mecanismes de funcionament de la immunitat artificial i natural, passiva i activa. Efectes de la vacunació en els individus i en les poblacions en casos actuals i històrics rellevants. 

Biologia II

6

4.6 Anàlisi de les fases de les malalties infeccioses, a partir de casos propers o d’actualitat. 

Biologia II

7

4.7 Principals patologies del sistema immunitari: causes i rellevància clínica.

Biologia II





DESENVOLUPAMENT DE LA SITUACIÓ D’APRENENTATGE

Quines són les principals estratègies metodològiques que es preveuen utilitzar?, quins tipus d’agrupament realitzarem?, quins són els principals materials que necessitarem?, etc.

Estratègies metodològiques:

  1. Aprendre per indagació: Aquesta estratègia permetrà als alumnes explorar el tema de la immunitat i les malalties infeccioses de manera activa i autònoma. La indagació es pot fer a través de la recerca en línia, l'anàlisi de casos d'estudi, o la realització d'experiments de laboratori.
  2. Ensenyament basat en projectes: Els alumnes treballaran en grups per desenvolupar un projecte de recerca o una campanya d'educació sanitària sobre la immunitat i la prevenció de les malalties infeccioses. Això fomentarà l'aprenentatge cooperatiu i la integració de coneixements.
  3. Aprenentatge basat en problemes: Els alumnes hauran de resoldre problemes reals o hipotètics relacionats amb el sistema immunitari, com per exemple, com prevenir o tractar una malaltia infecciosa específica.

Agrupament:

Es preveu realitzar un agrupament flexible segons les necessitats de les activitats. Per a les activitats de recerca i els projectes, es formaran grups petits d'alumnes. Per a les discussions en classe i les activitats de revisió, es farà un agrupament de tota la classe.

Materials:

  1. Recursos digitals: Ordinadors o tauletes amb accés a Internet per a la recerca en línia, programes de presentació per als projectes dels alumnes, i plataformes d'aprenentatge en línia per a la comunicació i la distribució de materials.
  2. Materials de laboratori: En cas que es facin experiments o activitats pràctiques, es necessitaran materials de laboratori apropiats, com microscopis, mostres biològiques, guants de protecció, etc.
  3. Llibres de text i altres materials de lectura: Llibres de text de biologia, articles científics, estudis de casos, etc. que els alumnes puguin utilitzar com a fonts d'informació.
  4. Materials per als projectes dels alumnes: Això pot incloure materials d'artesania per a models físics, paper i retoladors per a cartells, etc., segons la naturalesa dels projectes que decideixin realitzar els alumnes.



ACTIVITATS D’APRENENTATGE I D’AVALUACIÓ

Activitat

Descripció de l’activitat d’aprenentatge i d’avaluació

Temporització

Activitats inicials

Què en sabem?

Pluja d'idees sobre el sistema immunitari: S'invita els alumnes a compartir què saben ja sobre el sistema immunitari, com funciona, quins són els seus components principals, com protegeix el cos contra les malalties, etc. Els alumnes poden fer servir un mur digital col·laboratiu (com Padlet) per afegir les seves idees. (Avaluació: participació activa en l'activitat de pluja d'idees).

1 h

Activitats de desenvolupament

Aprenem nous sabers

  1. Recerca sobre el sistema immunitari: Els alumnes faran una recerca individual sobre el sistema immunitari, utilitzant fonts d'informació fiables. Hauran de fer un resum de les seves troballes, inclòs una explicació sobre la diferència entre immunitat innata i específica, immunitat humoral i cel·lular, immunitat natural i artificial, i passiva i activa. (Avaluació: qualitat del resum i de la recerca, basat en el criteri 2.1).
  2. Treball en grup sobre malalties del sistema immunitari: En petits grups, els alumnes investigaran sobre una malaltia específica del sistema immunitari, les seves causes i la seva rellevància clínica. Cada grup prepararà una presentació per compartir amb la classe. (Avaluació: profunditat de la recerca i qualitat de la presentació, basat en els criteris 1.2 i 3.1).

2 h

Activitats d’estructuració

Què hem après?

Debat sobre la vacunació: A partir dels seus aprenentatges sobre la immunitat i les malalties del sistema immunitari, els alumnes participaran en un debat sobre la importància de la vacunació. Hauran d'utilitzar arguments basats en la ciència per defensar les seves posicions. (Avaluació: utilització d'arguments científics, basat en el criteri 1.3).

1 h

Activitats d’aplicació

Apliquem el que hem après

Estudi de cas de malalties infeccioses: Els alumnes revisaran un estudi de cas d'una malaltia infecciosa actual o històrica. Hauran d'analitzar les fases de la malaltia i la resposta del sistema immunitari, així com l'impacte de la malaltia a nivell individual i comunitari. (Avaluació: comprensió de les fases de les malalties infeccioses i de la resposta immunitària, basat en el criteri 6.1).

4 h





MESURES I SUPORTS UNIVERSALS

Per a aquesta situació d'aprenentatge, es poden implementar diverses mesures i suports universals:

  1. Instrucció diferenciada: Adaptar l'ensenyament a les necessitats individuals dels alumnes. Això es pot fer variat el contingut, el procés i el producte de l'aprenentatge. Per exemple, es poden proporcionar materials d'estudi addicionals o diferents per a alumnes que necessitin reforç o més desafiament.
  2. Ensenyament cooperatiu: Promoure l'aprenentatge a través del treball en grup. Això permet als alumnes aprendre uns dels altres, així com desenvolupar habilitats socials i de treball en equip. A més, el treball en equip és fonamental en aquesta situació d'aprenentatge, ja que gran part de les activitats es realitzen en petits grups.
  3. Accés a recursos digitals: Proporcionar als alumnes accés a recursos digitals, com bases de dades en línia, llibres de text digitals, o aplicacions educatives que puguin ajudar-los en el seu aprenentatge i recerca. Això és especialment útil en el context actual de la pandèmia, on l'accés a recursos físics pot estar limitat.
  4. Feedback constructiu: El professorat pot proporcionar retroalimentació regular i constructiva als alumnes sobre el seu progrés i rendiment. Això pot ajudar als alumnes a entendre on necessiten millorar i com ho poden fer.
  5. Suport emocional i psicològic: Atès que aquesta SA es relaciona amb la pandèmia de la COVID-19, pot provocar estrès o angoixa en alguns alumnes. El professorat ha de ser conscient d'això i proporcionar suport emocional i psicològic quan sigui necessari.
  6. Entorn d'aprenentatge inclusiu i segur: Crear un entorn d'aprenentatge que sigui inclusiu i segur per a tots els alumnes, independentment de la seva procedència, habilitats o identitat de gènere. Això implica respectar i valorar la diversitat, fomentar la participació activa de tots els alumnes, i establir un clima de classe basat en el respecte mutu.



Creat amb eXeLearning (Finestra nova)